logo
 

Katoflix

A
A
A
 
Łukasz Drywa
Świadkowie cudu
Spowiednik wykształcony
 
Ważne jest, aby spowiednik poświęcił penitentowi wystarczająco dużo czasu. – Spowiedź nie może odbywać się ekspresowo. Oczywiście przetrzymywanie godzinami człowieka przy konfesjonale też nie jest dobre, ale czasami trzeba zadać penitentowi jakieś pytania czy udzielić wyjaśnień. Aby to zrobić, kapłan cały czas musi się dokształcać – zauważa o. Jasiulewicz. Dlatego też musi doskonale znać prawo kanoniczne i teologię moralną, a także zagadnienia z zakresu psychologii czy bioetyki. – Co prawda spowiedź nie może być formą psychoterapii, to jednak psychologiczne umiejętności spowiednika mogą pomóc penitentowi w wyznaniu grzechów.
 
Szafarz miłosierdzia
 
Podczas audiencji dla spowiedników z czterech rzymskich bazylik papieskich Benedykt XVI wzywał do odkrycia na nowo sakramentu pokuty. Podkreślił, że sakrament pokuty uobecnia odkupieńczą skuteczność misterium paschalnego Chrystusa. Udzielając w imieniu Kościoła rozgrzeszenia, spowiednik jest świadomym pośrednikiem cudownego wydarzenia łaski. Posłuszny nauce Kościoła, staje się szafarzem pocieszającego miłosierdzia Boga. Zwraca uwagę na rzeczywistość grzechu i równocześnie ukazuje niezmierzoną moc odnowicielską Bożej miłości, która przywraca życie. Spowiedź staje się zatem duchowym odrodzeniem. Przeobraża penitenta w nowe stworzenie.
 
– Tego cudu łaski może dokonać tylko Bóg. Dokonuje go przez słowa i gesty kapłana. Penitentowi, gdy doświadcza czułości i przebaczenia Boga, łatwiej uznać ciężkość grzechu. Jest wtedy bardziej zdecydowany, by go unikać i wzrastać w nawiązanej ponownie przyjaźni z Bogiem – stwierdził Ojciec Święty. Benedykt XVI zwrócił także uwagę, że spowiednik jest czynnym narzędziem Bożego miłosierdzia. Dlatego obok wrażliwości duchowej i duszpasterskiej konieczne jest poważne przygotowanie teologiczne, moralne i pedagogiczne. Dobrze jest, gdy zna środowiska społeczne, kulturalne i zawodowe, z których pochodzą osoby przystępujące do spowiedzi. Może wtedy dawać im właściwe rady i wskazania. Ponieważ posługa konfesjonału ma charakter duchowy, wymaga od księdza stałego modlitewnego kontaktu z Chrystusem. Chrystus wybrał kapłanów jako jedynych, którzy mogą odpuszczać grzechy w jego imieniu. „Jest to zatem specyficzna służba kościelna, której musimy dawać pierwszeństwo” – powiedział Papież do spowiedników rzymskich bazylik.
 
Poprzez posługę w konfesjonale w każdym księdzu objawia się zarówno jego kapłaństwo, jak i człowieczeństwo. O tym wszyscy spowiednicy powinni pamiętać i mieć świadomość, że to jak spowiadają innych, świadczy o tym, jakimi sami są penitentami.
 
strona: 1 2
 
   Reklama   |   Wspomóż nas   |   Kontakt   |   Księga Gości   |   Copyright (C) Salwatorianie 2000-2022   |  Facebook