logo
 

Katoflix

A
A
A
 
pytanie i odpowiedź
Moim zdaniem wszystko powinno być w porządku
Czy formy zachowań seksualnych małżonków prowadzące do orgazmu, a nie zwieńczone normalnym współżyciem - np. pieszczoty, sex oralny, analny... - są grzechem ciężkim? Zastanawiam się nad tym. Ponieważ z jednej strony cala sprawa ma miejsce w małżeństwie - wiec moim zdaniem wszystko powinno być w porządku (by nie popadać w przesadę) ale z drugiej strony patrząc nie jest to zbliżenie otwarte na płodność (ale jak wiemy stosunki w okresie niepłodnym tez trudno do takowych zaliczyć). Rzeczowa odpowiedz na to dość intymne pytanie jest to dla mnie jako dla chrześcijanina rzeczą ważna.


Niepokoi mnie jurydyczne podejście do problemu: "czy są grzechem ciężkim?" A gdyby były grzechem lekkim, to wszystko w porządku? Przecież chrześcijanin to człowiek, który stara się nie grzeszyć w ogóle. Oczywiście, wszyscy upadamy i grzeszymy, ale nie możemy zakładać z góry, ze jakieś grzechy będziemy popełniać - tylko dlatego, że są lekkie.

 
Sięgając do definicji z katechizmu: grzechem ciężkim jest świadome i dobrowolne przekroczenie prawa Bożego w rzeczy ważnej. Grzech ma zawsze dwie strony - jedna to obiektywny porządek moralny, druga: świadomość i dobrowolność działania człowieka, który dany czyn popełnia. Stosunkowo łatwo jest wiec powiedzieć, czy jakiś czyn jest zgodny lub niezgodny z etyka katolicka, czy stanowi poważne naruszenie tej etyki, natomiast stwierdzenie z cala pewnością, ze jest to grzech ciężki jest zawsze kwestia indywidualnego rozeznania - czasem oczywistego, czasem trudniejszego.

I dochodząc do odpowiedzi na zadane pytanie:
 
1. doprowadzanie się do orgazmu bez współżycia nie jest zgodne z etyka katolicka. Nie chodzi tu nawet o brak otwarcia na płodność, tylko o wyjątkowość aktu seksualnego, dla którego powinna być zarezerwowana pełnia przeżyć. Akt małżeński jest przeżyciem jedynym i wyjątkowym i nie można stosować żadnych działań zastępczych wobec niego.

2.sfera płciowości należy do sfer ważnych.

Krzysztof Jankowiak
 
 
   Reklama   |   Wspomóż nas   |   Kontakt   |   Księga Gości   |   Copyright (C) Salwatorianie 2000-2022   |  Facebook