logo
 

Katoflix

A
A
A
 
M. Raczkiewicz CSsR
ŚDM: Madryt wita młodych

„W Madrycie jest już ponad 300 tys. młodych ludzi z całego świata. Panuje wspaniała atmosfera” – mówi ks. Antonio Fernández z Centralnego Komitetu ŚDM. Wieczorem spotkają się oni po raz pierwszy na wspólnej Mszy inaugurującej spotkanie młodzieży.

Do wieczora młodzież ma czas na zwiedzanie Madrytu. Przyciąga Muzeum Prado, Sol i Park Retiro, ale przede wszystkim stadion Realu Madryt. Pierwsze autobusy z pielgrzymami podjechały pod ten obiekt już o 7:00 rano. Wszędzie panuje radosna i świąteczna atmosfera. Nad głowami powiewają flagi ze 193 krajów świata i różnokolorowe chusty. Wiele grup niesie transparenty z hasłem „Ojcze święty, witaj w Madrycie”. Na termometrach ok. 38 stopni.

„Cieszę się, że przyjechało tyle młodzieży do Madrytu. Dla mnie to wielka radość” – mówi 60-letnia María José, a potwierdzają inne osoby w miejskim autobusie. Nie ukrywają swojego niezadowolenia z tego, co robią grupy przeciwne wizycie papieża. „Widać, że młodzież, która przyjechała na Dni Młodzieży jest inna, bardziej pozytywna” – wyjaśnia José Ramón.

Mimo, że spotkanie zostanie zainaugurowane wieczorem, na młodych już czeka wiele propozycji. „Funkcjonuje strefa pojednania w Parku Retiro, a tam spowiedź w różnych językach świata. Dwieście konfesjonałów, wielu kapłanów, którzy są tam po to, by rozmawiać z młodzieżą i udzielać jej sakramentu przebaczenia” – wyjaśnia ks. Grzegorz Suchodolski z Biura ŚDM. I dodaje: „Od dziś trwa też już Expovocationes, czyli kilkadziesiąt stoisk prezentujących różne charyzmaty Kościoła, różne drogi powołania. Zachęcamy młodych, aby udali się w to miejsce, aby zobaczyć, jak bogaty jest Kościół XXI wieku, że to nie tylko ich parafia, często może skostniała, ale że to naprawdę wspaniałe dary Ducha Świętego rozlane na różne zakątki świata, gdzie można odnaleźć siebie i swoją wiarę, i Jezusa Chrystusa”.

Wieczorem młodzież spotka się na Placu Cibeles, gdzie kard. Antonio María Rouco Varela odprawi uroczystą Mszę inaugurującą Światowe Dni Młodzieży. Będzie to Msza ze wspomnienia bł. Jana Pawła II. Weźmie w niej udział ok. 800 kardynałów i biskupów z całego świata oraz 8 tys. kapłanów. Eucharystię poprzedzą świadectwa różnych osób, w tym m. in. pilota i kapłana.

Ważnym momentem będzie wniesienie specjalnie przygotowanego ewangeliarza, w którym została umieszczona relikwia bł. Jana Pawła II – ampułka z kroplą jego krwi. Relikwię przywiózł do Madrytu kard. Stanisław Dziwisz jako dar dla miejscowego Kościoła. Ewangeliarz znajdzie się na wszystkich celebracjach Światowych Dni Młodzieży, a następnie zostanie umieszczony w madryckiej katedrze Almudena.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt

 
 
   Reklama   |   Wspomóż nas   |   Kontakt   |   Księga Gości   |   Copyright (C) Salwatorianie 2000-2022   |  Facebook