logo
 

Katoflix

A
A
A
 
Pytanie i odpowiedź
Po co spowiadać się indywidualnie?
Witam wszystkich! Przez ostatnie dwa lata trochę jeździłem po Europie. Dużo czasu spędziłem we Francji. Są tam piękne kościoły, ale bardzo zaniedbane. Jeden ksiądz przypada na 25 wiosek (przynajmniej tam gdzie byłem). Zaciekawiło mnie jednak co innego. Nie ma tam spowiedzi świetej. Jest jak mi wytłumaczono jest spowiedź wspólna. Kiedy wspomniałem o konfesjonałach, znajomi Francuzi zaczęli się śmiać, twierdząc, że to przeżytek i tego u nich nie ma ..dziesiąt lat. Czy to oznacza podział na rózne grupy katolików? Ja mam się spowiadać, bo jestem gorszy - lepszy Francuz nie, bo jest bardziej cywilizowany. Trochę o tym dyskutowałem i jeden Pan powiedział mi: "Kościół wprowadził spowiedź za czasów pańszczyzny, aby Dziedzic wiedział wszystko o bogobojnych chłopach". Chciałem też powiedzieć, że ja przystępuje do spowiedzi, choć teraz rzadziej, zwłaszcza kiedy widzę w tym pewną rutynę, a na koniec trzy pukniecia, Ale moje pytanie jest trochę inne. Dlaczego Kościół akceptuje, różne podejścia do spowiedzi świętej?

Witam! Tylko bez kompleksów wobec Kościoła we Francji! Śmiech - o którym wspominasz - z tradycyjnej spowiedzi usznej wygląda trochę głupkowato w zderzeniu z takimi chociażby faktami, że kościoły są zaniedbane, a jeden ksiądz przypada na 25 wiosek... To mało budujący obraz i raczej nie świadczy o tym, że Francuz jest bardziej cywilizowany. Brak powołań kapłańskich i zaniedbane kościoły świadczą raczej o czymś innym.

A teraz mniej felietonistycznie, a bardziej teologicznie. Jest absolutną bzdurą teza, iż Kościół wprowadził spowiedź za czasów pańszczyzny. Nie ma tutaj miejsca na cały wykład, ale wystarczy powiedzieć, że sakrament pokuty był zawsze obecny w Kościele. To prawda, że przybierał różne formy (np. tzw. pokuta publiczna w Kościele pierwotnym), ale jego istotne elementy zawsze były obecne. Spowiedź, jaką znamy dzisiaj, czyli spowiedź uszna zaczęła rozpowszechniać się w Europie w VI wieku, a to za sprawą mnichów irlandzkich (a nie żadnych dziedziców i plebanów).

Dzisiaj istnieją w Kościele trzy formy spowiedzi sakramentalnej. Pierwsza i druga polegają na idywidualnym wyznaniu grzechów przed kapłanem, tyle że w druga forma przewiduje najpierw wspólnotową liturgię pokutną. Istnieje też trzecia forma: spowiedź ogólna i rozgrzeszenie ogólne. Forma ta może być jednak używana pod pewnymi warunkami: w niebezpieczeństwie śmierci albo w przypadku, gdy brak kapłanów, a chętnych do spowiedzi są tysiące (takie sytuacje zdarzają się przede wszystkim na misjach). Tyle że ktoś, kto otrzyma takie ogólne rozgrzeszenia, jest zobowiązany - przy najbliższej nadarzającej się okazji - do wyznania swych grzechów ciężkich, jeśli takie popełnił, podczas spowiedzi indywidualnej. Prawdopodobnie duszpasterzujący w 25 wioskach ksiądz znajduje się czasem w takich sytuacjach, które usprawiedliwiają zastosowanie trzeciej formy sakramentu pokuty. Często jednak bywa, niestety, tak że sami księża nadużywają ogólnego rozgrzeszenia. Dlaczego tak robią? Ano dlatego, że są leniwi i nie chce im się wysłuchiwać bolączek ludzi. Doświadczenie pokazuje, że wszędzie tam, gdzie ksiądz siada do konfesjonału z wolą wysłuchiwania wiernych, tam chętnych do spowiedzi usznej nie brak (są takie kościoły np. w zlaicyzowanym Paryżu). Okazuje się wówczas, że konfesjonał nie jest przeżytkiem, ale czymś oczekiwanym - o ile oczywiście siedzi w nim świadomy swego powołania, ofiarny kapłan. Podsumowując, Kościół akceptuje tzw. spowiedź ogólną z ogólnym rozgrzeszeniem, ale pod pewnymi warunkami, dla dobra wiernych. Źle się dzieje, kiedy możliwość ta jest nadużywana przez gnuśnych kapłanów. Zachęcam do lektury najnowszego Katechizmu Kościoła Katolickiego. O spowiedzi znajdziesz tam m.in. pod numerami 1440-1467. O różnych formach spowiedzi patrz: nr 1480-1484. Katechizm to naprawdę pasjonująca lektura. W Wielkim Poście naprawde warto do katechizmu zaglądać. Z Bogiem.

Dariusz Kowalczyk, jezuita.

 
 
   Reklama   |   Wspomóż nas   |   Kontakt   |   Księga Gości   |   Copyright (C) Salwatorianie 2000-2022   |  Facebook