logo
 

Katoflix

A
A
A
 
pytanie i odpowiedź
Nie byłam u spowiedzi 8 lat...
Witam! Nie byłam u spowiedzi 8 lat. Nie wiem jeszcze czy wrócę do Boga. Wciąż we mnie dużo sceptycyzmu a mało pewności. Ale jeżeli wrócę i będę chciała przystąpić do spowiedzi to chciałam zapytać się o kwestię która w jednej z odpowiedzi poruszył Ksiądz Dariusz Kowalczyk SI: "w sprawach grzechów natury seksualnej spowiednik może zadawać pytania co do ilości i okoliczności jeśli wiąże się to wprost z oceną wagi grzechów".

Chciałabym zrozumieć, co oznaczają pytania co do ilości i okoliczności? Jak się przygotować do odpowiedzi? Czy trzeba na nie koniecznie odpowiadać? Co to znaczy ocena wagi grzechu? Czy takie pytania nie przekraczają granic intymności - ja to tak odbieram (zwłaszcza przed obcym mężczyzną kapłanem). Czy nie naruszają mojej prywatności?

Bardzo chciałabym otrzymać odpowiedź i ewentualnie podyskutować o tym z mądrym kapłanem (może właśnie z Księdzem Dariuszem gdyby się zgodził) Czy jest taka możliwość? Bardzo dziękuję za wszystko. Pozdrawiam serdecznie!


Dzień dobry! Wyobraźmy sobie taką oto spowiedź. Ktoś mówi: grzeszyłem z kobietą, i więcej ani słowa. Jako spowiednik w takim przypadku zupełnie nie wiem, o co tu chodzi. Może przecież chodzić zarówno o to, że spowiadający się z tą kobietą kradł w sklepie, albo też że dopuścił się na niej gwałtu.

Czasami zdarza się niestety, że spowiednikowi nie chodzi o stwierdzenie prawdy, by ocenić powagę czynu i pomóc spowiadającemu się w odnalezieniu przyczyn takiego stanu rzeczy, ale o zaspokojenie niezdrowej ciekawości (najczęściej wypytywanie o szczegóły współżycia) i wtedy penitent ma prawo odmówić odpowiedzi.

Jak więc Pani widzi, trudno tu o jakąś regułę stale obowiązującą. Wszystko zależy od szczerości spowiadającego się i od kompetencji spowiednika. Nie mniej, tak czy inaczej, jeśli człowiek w duszy pojednał się z Bogiem i pragnie teraz przez spowiedź pojednać się z Kościołem, to i nie udaną spowiedź jakoś tam przełknie. W końcu należało nam się.

Pozdrawiam.

Wacław Oszajca SJ
 
 
   Reklama   |   Wspomóż nas   |   Kontakt   |   Księga Gości   |   Copyright (C) Salwatorianie 2000-2022   |  Facebook